Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Co to znaczy kosmetyki organiczne, gdzie kupować kosmetyki organiczne?

Co to znaczy kosmetyki organiczne, gdzie kupować kosmetyki organiczne?

Kosmetyki organiczne oraz naturalne to często zamiennie stosowane pojęcia. I choć w obu przypadkach idea jest taka, że w produktach tych nie powinny pojawić się sztuczne, szkodliwe substancje, to jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej.

Kosmetyki naturalne i organiczne

To, co jest bolączką branży kosmetycznej i może doprowadzić do wprowadzania klientów w błąd, jest brak rygorystycznych regulacji, zwłaszcza pod kątem nazewnictwa. Zacznijmy od najprostszego przykładu, czyli kosmetyków naturalnych. Wiele osób rozumie to w ten sposób, że produkt jest wolny od chemii. Lecz w praktyce oznacza to, że w kremiepłynie do kąpieli czy podkładzie znajdują się składniki roślinne, mineralne lub zwierzęce. Choć nie powinny pojawiać się w nich substancje syntetyczne, to tylko teoria. Dlaczego? Ponieważ przepisy określają ich maksymalną dopuszczalną zawartość w wyrobie.

I nie byłoby nic w tym groźnego, gdyby nie to, że mówimy o stężeniu tego składnika w konkretnym kosmetyku. A co, gdy jest ich więcej? Wtedy może dochodzić do kumulowania się szkodliwej substancji w organizmie.

Ponadto dochodzi do wielu manipulacji, producenci chętnie nazywają swoje produkty naturalnymi, dodają na opakowaniu oznaczenie „eko”, a to może być mylące. Uważać trzeba też na określenie „vegan”, które automatycznie kojarzy się z wysokiej jakości wyrobami. A praktyce chodzi tylko o to, że podczas produkcji kosmetyku nie został wykorzystany żaden składnik pochodzenia zwierzęcego. Nie jest to natomiast synonim dobrego składu.

Receptą na te wątpliwości mogą być organiczne kosmetyki. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku możemy już mówić o dokładnych definicjach.

Kosmetyki organiczne - definicja, przepisy

Zastanawiasz się, co to znaczy kosmetyki organiczne? W ten sposób określany może być wyłącznie produkt, którego min. 90% składników pochodzi z kontrolowanych upraw organicznych. Ponadto niedopuszczalne jest stosowanie substancji syntetycznych.

Ale to nie koniec przepisów. Kosmetyki organiczne nie mogą być testowane na zwierzętach, ich produkcja nie powinna negatywnie oddziaływać na środowisko, a opakowanie należy wytworzyć z biodegradowalnych materiałów. W takim kosmetyku nie znajdziesz sztucznych zapachów, barwników, konserwantów, silikonów czy pochodnych ropy naftowej. Są to więc produkty całkowicie bezpieczne, choć...

...nie oznacza to, że nie mogą uczulać. Trzeba wziąć pod uwagę, że można mieć alergię na substancje pochodzenia roślinnego. Dlatego zawsze producenci zalecają, aby przetestować produkt na niewielkim obszarze skóry i zobaczyć, czy nie wystąpi wysypka, zaczerwienienie, podrażnienie.

Uczulać mogą też olejki eteryczne, które zwykle pełnią rolę konserwantu. Jeśli masz więc skórę skłonną do podrażnień, zwróć uwagę na to, czy występują w składzie.

Gdzie kupić najlepsze kosmetyki organiczne?

Kosmetyki ekologiczne organiczne są droższe niż te wyprodukowane z wykorzystaniem substancji syntetycznych. Wynika to m.in. z konieczności stosowania składników pochodzących z upraw ekologicznych. Jednocześnie są one bardziej wydajne, szybciej można zauważyć efekty, produkty te są po prostu skuteczne.

A czy można je kupić taniej? Oczywiście! W pierwszej kolejności chcielibyśmy zwrócić uwagę na kosmetyki organiczne polskie. Są może mniej popularne, ale za to często tańsze. Ponadto polskie kosmetyki organiczne w niczym nie ustępują tym, które są specjalnie sprowadzane do naszego kraju.

Ponadto o wiele lepiej jest robić zakupy w sklepach internetowych. Dlaczego? Z kilku powodów. Przede wszystkim wybór jest o wiele większy. Nawet drogerie wyspecjalizowane w sprzedaży kosmetyków naturalnych nie wszystko posiadają w swojej ofercie, na miejscu. Oprócz tego możesz spokojnie przeanalizować skład, w internecie znajdziesz strony, które Ci w tym pomogą (bo zdajemy sobie sprawę z tego, że bez fachowej wiedzy czytanie składu jest wręcz niemożliwe). A ponadto… ceny są niższe.