droganatury.com

Czystość i pielęgnacja z pasją dla Ciebie i Twojego domu

Pranie

Jak wyczyścić pralkę z sierści? Poznaj 5 skutecznych metod i zadbaj o higienę prania!

Posiadanie zwierzaka w domu to sama radość, ale i spore wyzwanie, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Jednym z problemów, z którym borykają się właściciele psów i kotów, jest sierść gromadząca się w pralce. Nie tylko przywiera do pranych ubrań, ale też osiada w bębnie i filtrze, prowadząc do nieprzyjemnego zapachu, a nawet awarii urządzenia. Jak sobie z tym poradzić? Oto 5 skutecznych sposobów na wyczyszczenie pralki z sierści!

1. Czyszczenie pralki sodą i octem

Najprostszą metodą na pozbycie się sierści z pralki jest użycie dwóch domowych środków: sody oczyszczonej i octu. Wymieszaj ok. 10 łyżek octu z odpowiednią ilością sody, aby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzone części pralki, szczególnie gumową uszczelkę i filtr. Pozostaw na kilkanaście minut, a następnie wytrzyj wilgotną ściereczką. Na koniec uruchom pusty cykl prania w wysokiej temperaturze.

Ocet możesz też dodać bezpośrednio do prania z ubraniami pokrytymi sierścią. Dzięki temu włoski nie będą przywierać do mokrych tkanin. Nie martw się zapachem – w połączeniu z proszkiem ocet traci swój charakterystyczny aromat.

2. Pranie z kulkami “antykłaczkami”

Dobrym sposobem na zebranie sierści podczas prania są specjalne kulki pokryte rzepem. Wystarczy wrzucić je do bębna razem z zabrudzonymi ubraniami. W trakcie wirowania przyczepiają do siebie włoski, nie pozwalając im osiąść na tkaninach i elementach pralki. Po praniu wystarczy je opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się sierści.

Kulki “antykłaczki” są wielorazowe i łatwe w użyciu. Warto mieć je pod ręką, jeśli w domu mieszka pies lub kot.

3. Pranie z torebką foliową

Zaskakująco prosty, a jednocześnie skuteczny trik na sierść w pralce to… wrzucenie do bębna zwykłej, cienkiej reklamówki. W trakcie wirowania przywiera do niej większość włosków, które zbierają się w środku torebki zamiast na ubraniach. Po praniu wystarczy wyjąć reklamówkę i wyrzucić razem z sierścią.

Ważne, aby foliówka była cienka i bez nadruków. W przeciwnym razie farba może poplamić prane rzeczy. Dla bezpieczeństwa warto też wybrać program z niskimi obrotami wirowania.

4. Dedykowany proszek do czyszczenia pralek

Jeśli chcesz kompleksowo wyczyścić pralkę z sierści, warto sięgnąć po specjalistyczny proszek. Dzięki formule z aktywnym tlenem rozpuszcza włosy w wysokiej temperaturze (85-90°C), nie pozostawiając ich na ubraniach ani w bębnie. Jest przy tym bezpieczny dla zwierząt i środowiska.

Proszek sprawdzi się zwłaszcza do prania legowisk i posłań, które gromadzą najwięcej sierści. Warto stosować go regularnie, aby uniknąć zapchania pralki i nieprzyjemnych zapachów.

5. Regularne czyszczenie filtra i bębna

Aby skutecznie pozbyć się sierści z pralki, trzeba zadbać o jej regularne czyszczenie. Szczególnie ważne jest opróżnianie filtra po każdym praniu rzeczy pokrytych włoskami. W przeciwnym razie sierść będzie gromadzić się w środku, prowadząc do awarii.

Dobrze też co jakiś czas wyczyścić gumową uszczelkę i bęben pralki, używając jednej z domowych metod lub dedykowanego środka. Po skończonym praniu zawsze zostawiaj drzwiczki uchylone, aby wnętrze mogło wyschnąć. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni i brzydkich zapachów.

Jak często czyścić pralkę, aby utrzymać ją w dobrym stanie?

Najlepiej jest czyścić pralkę co najmniej raz w miesiącu, a przy intensywnym użytkowaniu nawet co 2-3 tygodnie. Warto też wykonywać tzw. pranie pralki kilka razy w roku, ustawiając cykl prania z wysoką temperaturą bez załadunku i detergentów. Po każdym praniu należy wycierać do sucha drzwiczki i uszczelki oraz pozostawiać je uchylone wraz z szufladką na proszek, aby umożliwić wyschnięcie wnętrza. Co 3-6 miesięcy zaleca się przeprowadzenie dokładniejszego czyszczenia, obejmującego m.in. dokładne wyczyszczenie filtra, usunięcie pozostałości detergentów z uszczelek i wyszorowanie szufladki na proszek. Pamiętaj, że regularne czyszczenie to inwestycja w długotrwałą wydajność pralki, dlatego dostosuj częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych do swoich potrzeb i warunków, aby cieszyć się czystym i pachnącym praniem przez długie lata.

Może Ci się spodobać